
Az ART/NET/WRK Budapest csoport a hazai illusztráció, concept art, képregény és egyéb vizuális alkotói területeken dolgozók, illetve a szakmában elhelyezkedni kívánó alkotók közössége. Kiss Márton Gyula társalapító/szervezővel beszélgettünk.
Bemutatnád magad, mivel foglalkozol és mióta?
Kiss Márton Gyula vagyok, Marci. Alapvetően szabadúszó illusztrátor és concept artist vagyok, amit jobb magyar megfelelő híján én látványtervezőnek hívok. Filmeken, reklámfilmeken, játékokon, társasjátékokon dolgoztam és dolgozom főleg. Ezen felül mentorálok és az Art/Net/Wrk Budapest társalapítója/szervezője vagyok. Az eddigi össz alkalmazott művészi pályafutásom kb. húsz éve indult.

Te alapítottad az Art/Net/Wrk közösségét, valamint főszervezője vagy az eseményeknek, és gyakran moderátora is. Mi volt az induláskor a cél, hogyan fejlődött?
Valójában társalapító vagyok. Az Art/Net/Wrk Budapestet, még 2017-ben hívtuk életre egy Zágrábban megrendezésre került egy hetes szakmai konferencia (IFCC) tapasztalatain, élményein felbuzdulva. Ős alapító társaimmal ott találkoztam a határon kívül, pedig magyarok voltunk mind a hárman, és már ez is felvetetett egy kérdést, hogy mennyire ismerjük egyáltalán a belföldi szakmai közeget, pályatársakat. A fő motivációnk az volt, hogy összerántsuk azt a szórakoztató ipari kreatív réteget, akik nem fértek bele sem a képzőművészet sem az iparművészet zárt közegébe. Kicsit az említettek által le is sajnált kategória ez, miközben ez egy olyan határterület, ami mindkét irányzatot egyesíti magában eredményesen. Továbbá célunk volt az edukáció és a hídképzés a cégek és a leendő alkalmazottak között, segítve ezek egymásra találását, illetve perspektívát nyújtani a diákoknak, hogy merre, hogyan érdemes karriert építeni. Ez utóbbi ugyan csak indirekt módon, de működött az évek során. Eleinte annyit biztosan tudtunk, hogy szeretnénk előadás sorozatot létrehozni, ami így is alakult, mert három éven keresztül, havi rendszerességgel futott az ANW Tudásbázis sorozat. Pár évig a LogMeIn állt mögénk, otthont biztosítva a rendezvényünknek, de volt előadásunk a Prezi-ben is, illetve a Három Hollóban. Jelenleg a Turbinában vannak az előadások, de ki tudja mit hoz a jövő? Egészen a 2020-as Covid világ járványig, nagy sikere volt az előadás sorozatnak, nem ritkán komoly harcok folytak a jegyekért. Elkezdett kialakulni egy relatíve fix kemény mag, beszélgetések, együtt dolgozások vagy barátságok/kapcsolatok születtek. Az előadásokon, és networking célú pub látogatáson túl, szerveztünk portfolio review-kat is.
Mi az Art/Net/Wrk értékrendje és küldetése?
Az ANW értékrendje és küldetése összefonódik. Véleményem szerint az ismeretterjesztés, a hazai szakmai közösség fenntartása és gondozása, a következő alkotó generációknak való segítés mind a célok között van mind a mai napig. Az évek során sok dolog változott egyébként, tervek és azok megvalósításának lehetséges útjai, de a fent említett dolgok, következetesen maradtak.
Mely szakterületeket érintik az előadások?
A lista hosszú, de elsősorban illusztráció, concept art, képregény, animáció, VFX, 3D, építészeti látványtervezés, filmes props készítés és maszkmesterség pedig tervben van. Ezen felül volt vagy három előadás nemzetközi szakmai konferenciákról és fesztiválokról is.

Neked melyik volt a kedvenc előadásod, és melyik volt a közönségkedvenc?
Érdekes ez, mert valójában egybe esik ez a két dolog. Nagyon népszerű volt Elekes Áron Illusztrátor és concept artist előadása az ő karrier újtáról, kihívásairól, megéléséről, de ugyanígy említhetném ezen aspektusok okán Szendrei Tibor illusztrátor előadását is, vagy a Boros és Szikszai művész párossal való beszélgetést, vagy Szép István szabadúszásról szóló prezentációját. Az elmúlt hat-hét évben nagyon sok cég és művész volt nálunk előadni, a legkülönfélébb területekről és mindegyik érdekes volt és adott valamit.
A Covid milyen hatással volt a rendezvényekre?
Sajnos 2020-ban, amikor a járvány bejött, a rendezvények kispadra lettek ültetve és onnantól kezdve az ANW három évig tetszhalott állapotba került. Egy-két podcast részen és néhány közösségi összejövetelen túl, nem tudtuk felvenni újra a ritmust. A szervezői csapat is szétesett és végül tavaly év vége felé, egyedül vettem át és viszem tovább az ANW-t.
Volt kiváltó oka a felélesztésnek?
Több kiváltó ok is volt. Az egyik legjobban esőbb az volt, hogy az emberek a három éves szünet alatt sem hagyták annyiban a dolgot, és folyamatosan kérdezgették, hogy mikor lesz újra. Lesz e még? Tehát az igény nem szűnt meg. A másik az én belső nyughatatlan lángolásom, hogy nem szeretném ha elhalna egy olyan dolog, amibe sok munkát és szenvedélyt tettünk és tettem az évek során és hittem és hiszek benne. És abban is hiszek, hogy bár egyre több hasonló dolog alakul, ami szerintem jó, de szükség van az ANW-re.
Mi a jelene az Art/Net/wrk-nek, és mik a jövőbeli tervek?
Mint említettem ez évben a Turbinában vagyunk és még December 11-én lesz egy előadás.
Idén már csak kéthavonta van előadás, de úgy tűnik ez nem jelent gondot. Cserébe szintén két havonta van az ún. Jamboree, ami kötetlen, szakmázós, iszogatós rendezvény. Illetve ősszel már másodjára voltunk kirándulni az ANW közösséggel. Idén még tervben van egy podcast sorozat indítása, illetve az ANW Patreon oldalának beröffentése is. Továbbá ha minden jól megy együttműködésre lépünk a Szoftver.hu-val és a 3D Stúdió-val.

Sokan mondják és panaszkodnak, hogy válságban van a kreatív ipar, te hogyan látod ezt, és tud-e ebben a helyzetben is világítótoronyként funkcionálni az ANW?
Én is látom, és érzem a bőrömön a válságot amit említettél. Sok helyről lehet értesülni már, hogy milyen folyamatok zajlanak, most nem fejteném ki ezeket. Viszont szeretném azt hinni, hogy az ANW tud valamit adni ebben a helyzetben is. Ha mást nem is, de a tudatot, hogy most senkinek sem könnyű, a közösség ki tudja hiperventillálni a frusztrációit, természetesen az örömeit is. Mindezeken túl jó ha az emberek nem felejtik el azt, hogy amit csinálnak az alkotás öröméért is csinálják, és bár lehet, hogy a szakmák átrendeződnek, de egyszer minden rossz időszaknak vége szakad.
Köszönet a rendezvény fotókért Horváth Bencének, Aranyi Flórának, Dettai Benjáminnak, Reidl Rómeónak.
Csatlakozzatok az ANW közösségéhez: https://www.facebook.com/groups/art.net.wrk.budapest
A korábbi előadásokat megtalálod az ANW Youtube csatornáján: https://www.youtube.com/@artnetwrkbudapest6107











